Jak mít krásné fotky z domova

25.03.2023

Mnoho lidí touží po krásných fotografiích z úhledného prostředí s estetickými dekoracemi, co dotvoří jejich portréty do zdánlivě dokonalého celku. Takové, jaké mívají celebrity na obálkách časopisů a sociálních sítích. Ploché pozadí, umělý krb i květiny, všelijaké rekvizity a kostýmy. Pro dnešního fotografa není problém takové prostředí naaranžovat kdekoliv. U něho doma, ve fotostudiu a často i u klienta doma. Spousta vašich známých takové fotografie už jistě vlastní. Stále ještě vozím na focení nějaké doplňky s sebou. S fotoplátnem a osvětlením jsem kdysi s pomocí i mnoha rekvizit vyfotila nejedno sezónní portfólio. Vánoční focení, podzimní, jarní, těhotenské i newborn novorozenecké focení.

Něco mi ale říkalo, že kopírovat něčí práci, jen proto, že si to klient žádá, není mým snem. V hlavě se mi kolikrát honilo mnoho scén a záběrů, které by se daly v daný moment zachytit. Při jednom focení se ale ve mně vše definitivně zlomilo a zcela jasně definovalo směr, jakým chci jít. Rodina měla tehdy jasné požadavky. Levný fotograf Jižní Čechy, nejlépe České Budějovice, stylově ateliérové focení, ale u nás doma. Sbalila jsem si tedy fotopozadí, světla a rekvizity pro jarní resp. velikonoční focení a vyjela do terénu. Během příprav fotokoutku jsem měla to pokušení znovu. Maminka zrovna oblékala děti, přebalovala miminko, a v tom okamžiku ji manžel něžně políbil na zátylek...kouzelný, vzácný a přitom pravdivý okamžik...Tak jsem to jako tichý pozorovatel cvakla. To co se povedlo vyfotit, klienty dojalo. V rámečku na zdi jim nyní visí právě tato fotografie. Miminko zabalené do kokonu choulící se v košíčku je roztomilou památkou, na příštím focení ovšem vyžadovali reportáž z jejich rutinních denních činností. Bez obalu, bez rekvizit, tak jak to u nich doma vypadá a chodí. 

Sama mám nejraději fotografie svých dětí, které vznikly náhodně. Vypovídá to o nich mnohem víc, než kdyby hráli nějakou insta-friendly roli. Naopak! Trendy, které určují dnešní přední fotografové z celého světa, nejdou jiným směrem. Reportážní a lifestyle fotografie je velice populární a žádaná právě z důvodu její autentičnosti. Zde se ale velice snadno rozliší dobrý fotograf od sériového. Zachytit dobré světlo v jakémkoliv prostředí, vyfotit emoce, kouzelný okamžik...to už chce mnohem víc, než jen vlastnit profesionální techniku a mít naučený postup. Pro dobrého fotografa je poté ateliérem jakékoliv místo, kde se odehrává nějaký děj. Ať už vlastníte luxusní vilu, nebo máte pronajatou garsonku. 

Nemáte doma uklizeno? Máte pohovku rozkousanou od psa, nebo flekatý koberec?  Tam kde vládne dětský smích a láska, nemůže být nefotogenické prostředí. Miluji objevovat nové úhly pohledu, paprsky světla, detaily štěstí a krásy. Je to pro mne výzva a za tu dobu co jsem lovcem dobrého světla vím, že všude se dá najít kousek místa, kde vzniknou ty nejlíbivější fotografie. Populárnější než ateliérové snímky. Emotivnější než naaranžované a naplánované foto seance. Nevěříte? Koukněte se do mé fotogalerie, třeba vás některé z nich osloví a inspirují... Např. tyto snímky byly vybrány předními evropskými fotografy jako fotografie měsíce. Nebudeme fotit vaše bydlení do magazínu Living. Budu fotit vás, vaše příběhy, svým srdcem...